Anokia čia paslaptis, kad rūkymas kenkia sveikatai. Kieno neįtikina perspėjimai, užklijuoti ant cigarečių pakelių, tegul įsiklauso į rūkančių giminių, kaimynų, kolegų užsitęsiantį kosulį ir krenkštimą, tegul pasidomi statistika, teigiančia, kad kasmet apie pekis milijonus žmonių miršta nuo su rūkymu susijusių ligų. Akivaizdžiausias yra neigiamas rūkymo poveikis plaučiams. Statistika tačiau teigia, kad daugiausiai gyvybių nusineša rūkymo pasekoje išsivystę širdies ir kraujagyslių ligos.
Tačiau kiekviena surūkyta cigaretė daro poveikį visam žmogaus organizmui – nuo kojų pirštų iki plaukų galiukų. Naujausi medicininiai tyrimai kalba apie tai kaip rūkymas kenkia ir toms organizmo sritims, kurios įprastai nesiejamos su rūkymu.
Rūkymas kenkia smegenims
Smegenis su plaučiais ir širdimi jungia arterijos, kuriomis deguonis ir kitos cheminės medžiagos nešamos į smegenis. Taigi kai žmogus rūko cigaretę, jo įkvėpti chemikalai nusiunčiami į smegenis.
Cheminės medžiagos, konkrečiai – nikotinas, pasiekia smegenis per 10 sekundžių po to, kai įkvepiamas dūmas, ir išlieka aktyvus 20-40 minučių.Palaipsniui organizmas pripranta prie nuolatinių nikotino dozių, ir kai jų negauna, jaučiamas irzlumas, nerimas, dirglumas.
Kaip rūkymas kenkia smegenims: rūkymas tirština kraują, todėl gali susidaryti trombai. Blokuojama arterija, dėl ko kraujas negali patekti į smegenis ir gali ištikti smegenų trombozė.
Dėl rūkymo smegenys patiria nuolatinį deguonies badą.
Dr Lawrence (Whalley of the University of Aberdeen, Jungtinė Karalystė): “Dėl rūkymo atsiranda oksidacinis stresas, susijęs su taip vadinamais “laisvaisiais radikalais“. Su metais neuronai tampa itin jautrūs oksidaciniams pakenkimams”.
Tyrimais taip pat nustatyta, kad rūkymas kenkia atminčiai ir mažina intelekto koeficientą.
Penkių Jungtinės Karaystės universitetų mokslininkai stebėjo daugiau nei 700 asmenų, tirdami ryšį tarp rūkymo ir atminties.
Dr. Tom Heffernan (Northumbria University, Jungtinė Karalystė), apibendrindamas tyrimo rezultatus, pasakė: “Tyrimo rezultatai atskleidė faktus, kad rūkantys asmenys daro daugiau klaidų, dėl ilgalaikės atminties praradimų, palyginus su nerūkančiais, o atminties sutrikimų skirtumas tarp nerūkančių ir daug rūkančių yra dar didesnis.
Pavyzdžiui daug rūkantiems asmenims nustatyta 22% daugiau su atmintimi susijusių problemų, palyginus su nerūkančiais. Tarp rūkančių nedaug nustatyta apie 12% daugiau atminties problemų, palyginus su nerūkančiais.”
Rūkymas kenkia spermos kokybei
Nauji tyrimai įrodo, kad rūkymas kenkia spermos kokybei – ir rūkančių vyrų, kurie galėtų tapti tėvais, o taip pat ir vyrų, kurių motinos rūkė nėštumo metu.
“Tyrimų rezultatai rodo, kad rūkymas daro negatyvų biologinį poveikį spermatozoidų DNR vientisumui”,- sakė tyrimų vadovas Dr. Mohamed E. Hammadeh, Saarlando universiteto (Vokietija) akušerijos ir ginekologijos departamento reprodukcijos laboratorijos vedėjas.
Dr. Hammadeh ir jo kolegų tyrimai parodė, kad daug rūkantys vyrai gali turėti vaisingumo problemų dėl proteino lygio sumažėjimo, įtakojančio spermos vystymąsi, o taip pat dėl spermos DNR pažeidimo.
Kitas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad moterys, rūkančios nėštumo pradžioje gali neigiamai įtakoti savo sūnų reprodukcinę sveikatą.
Prisiminus tai, kad daugelis rūkančių žmonių net patirdami deguonies badą smegenyse, daro atradimus, kuria įspūdingus kūrinius ir demonstruoja intelektualius pasiekimus, o taip pat susilaukia sveikų ir gabių vaikų, belieka tik stebėtis didžiulėmis organizmo galimybėmis kompensuoti jam daromą žalą.