Elektroninės cigaretės – 2003 m. Kinijoje sukurtas ir pasaulinei rinkai pristatytas elktroninis produktas, kuris populiarinamas kaip alternatyva „sveikam“ rūkymui ir pagalbinė priemonė, norintiems atsisakyti rūkymo priklausomybės. Šiandien, jau plačiai į rinką įsiliejęs, produktas visomis įmanomomis priemonėmis bando paminti tabako vartojimo kontrolės ir sveikos visuomenės puoselėjimo idėjas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), tabako kontrolės organizacijos bei mokslininkai skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, kadangi iki šiol nėra mokslinių tyrimų, patvirtinančių šio produkto naudojimo saugumą. Tuo tarpu prekybininkai jau užsiima aktyviu marketingu.
Politinių sprendimų kol kas nematyti
Kol gigantiškos tabako pramonės gyvenimas Europoje ir toliau karsta: draudžiama cigarečių reklama, rūkymas viešojo maitinimo įstaigose, bendro naudojimo patalpose ir kai kuriose kitose viešose vietose, cigarečių pakuotes siekiama dekoruoti vaizdiniais įspėjimais, o tabako gaminių akcizas nuolat didinimas – elektroninės cigaretės pristatomos kaip nepamainoma tariamai sveiko ir patogaus rūkymo priemonė.
Kinijoje elektroninės cigaretės – uždraustos, o už prekybą jomis baudžiama didžiulėmis piniginėmis baudomis ar netgi laisvės atėmimu. Lietuvoje situacija kiek sudėtingesnė – elektroninės cigaretės parduodamos į kairę ir į dešinę. Buvo mėginimų šį produktą pripažinti tabako gaminį imituojančia preke ir tokiu būdu užkirsti kelią laisvam prekės įsigijimui, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas tokio sprendimo priimti nesiryžo.
„Tėvai nesuuos“
Kol prekyba elektroninėmis cigaretėmis nekontroliuojama, vis dažniau tenka susidurti su mokyklų darbuotojų nerimu. E-cigaretės – vis labiau populiarėjantis žaislas paauglių rankose. Vaikai viliojami blizgiomis pakuotėmis, pamėgtais šokolado, karamelės, apelsino skoniais; bekvapės, bedūmės – ,,tėvai nesuuos“ ir atrodo kaip tikros – saugus ir skanus būdas rūkyti sparčiai vilioja ne tik jau rūkančius, bet ir iki šiol nedrįsusius to padaryti paauglius.
Mokyklų atstovai nežino, kaip tokiais atvejais elgtis ir drausminti paauglius. Koalicijos prezidento A.Verygos teigimu, svarbiausia nelikti abejingiems šiam reiškiniu. „Nors e-cigaretės Lietuvoje ir yra nekontroliuojamos, mokyklų pedagogai turi informuoti moksleivius, kad jų vartojamas produktas nėra saugus. Tokie produktai nėra kramtomoji guma, tad mokykloje neturi būti toleruojami“ – sako A. Veryga. Be to kaip ir daugeliu kitų atvejų, kiekviena ugdymo įstaiga tokių produktų vartojimo draudimą gali numatyti savo vidaus taisyklėse.
Internetinėse svetainėse mirgėte mirga elektroninių cigarečių reklamos, postringavimai apie jų tariamus privalumus – nekenksmingos, nesukeliančios vėžio, padedančios mesti rūkyti. Nieko nuostabaus, kad jaunoji karta aktyviai pratinasi prie nikotino vaikystėje pamėgtų skonių pagalba ir tokiu būdu įgyja tarp paauglių vertinamą suaugusiojo įvaizdį.
Ar sprogimas blogiausia, kas gali nutikti?
Dalyje elektroninių cigarečių yra nikotino, kuris nepaisant to, kokiu būdu pasisavinamas sukelia priklausomybę ir yra ne mažiau žalingas nei esantis cigaretėse. Kai kurių elektroninių cigarečių kapsulėje yra net iki 21 miligramo nikotino, kurio pakaktų vieno vaiko mirčiai. Nikotino žalą papildo propileno glikolis – bekvapės, beskonės, labai degios dujos, dažna kosmetikos priemonių sudedamoji dalis, veterinarinis vaistas. Teigiama, kad jis netinkantis kumelėms, kurių pienas naudojamas maistui. O reklaminiuose pranešimuose nuolat, gamintojų ir prekybininkų naudai, skambanti manipuliacija apie elektronines cigaretes kaip pagalbinę priemonę metantiems rūkyti – iki šiol moksliškai nėra įrodyta.
Lietuvos spaudoje pasirodė informacija apie 57-erių metų JAV gyventojo burnoje sprogusią cigaretę. Vyras buvo sunkiai sužeistas: išmušti keli dantys, nutrauktas liežuvio galiukas, apdeginta burna ir veidas. Anot nukentėjusiojo, sprogimas buvo toks stiprus, kad nulėkęs cigaretės galiukas uždegė spintą. Vyras gydomas ligoninėje. Kol kas spėjama, kad elektroninės cigaretės sprogimas galėjo įvykti dėl baterijos defekto.
„Toks nelaimingas atsitikimas šokiruoja. Nors jo priežastis ir yra produkto defektas, nereikia pamiršti, kad cheminėmis medžiagomis prisotintų medžiagų patekimas į burną, plaučius ilgainiui gali turėti tokių sveikatos sutrikimų apie kuriuos nieko net nenutuokiame. Žmonės, kurie stačia galva neria į tokias naujoves elgiasi išties neatskingai“, – teigia A.Veryga.
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija
Greta Griškevičiūtė
Tel. (8 614) 05 997; faks. (8 37) 327 349 El.p. [email protected] Internete: www.koalicija.org
Kontaktinis asmuo: Aurelijus Veryga Tel. (8 614) 05 997 Faks. (8 37) 327 349 [email protected]
Gerbiamieji, neskleiskit dezinformacijos apie elektronines cigaretes! Britu mokslininkai yra ištyrę,kad garinimas 95% yra mažiau kenksmingesnis už paprastas cigaretes.Ir tai yra oficialiai paskelbta!! Elektroninės cigaretės nėra orentuojamos i į nepilnamečius ir žmones kurie jas naudoja neatsakingai. Jos skirtos žmonėms norintiems mesti RŪKYTI!! Jau dveji metai kai garinu elektronines cigaretes ir jaučiuosi puikiai.Pradėjau lengvai kvepuot ir jausti skonius,nebesergu bronchitu,kuris mane pastoviai kankino rūkant cigaretes.Taip,el.cigarečių skystyje yra nikotino,bet garinimas nesukelia degimo proceso,kaip įprastos cigaretes! P.S. Sutinku,kad reikia griežtint nepilnamečių priėjimą prie el.cigarečių ir griežtai bausti parduotuves jei jos tai parduoda!!