Narkotikai – Narkotinės ir psichotropinės medžiagos

Narkotinės medžiagos (narkotikai) yra tokios, kurios pakeičia musų kūno cheminius procesus ir tokiu būdu sutrikdo naturalią proto ir jausmų pusiausvyrą.

Narkotinės medžiagos skirstomos į tokias grupes:

  • alkoholis,
  • marihuana,
  • uostomieji preparatai,
  • slopinamieji preparatai,
  • stimuliuojantys preparatai,
  • tikrieji narkotikai,
  • haliucinogenai.

Daugiau apie narkotines, psichotropines medžiagas skaitykite: alkoholis, tabakas, raminamieji ir migdomieji vaistai, lakios medžiagos, haliucinogenai, stimuliuojančios medžiagos ir anabolikai, kanabioidai, heroinas(Opioidai), endorfinai ir opiatai.

Iš sąrašo matyti, kad tik dalis narkotinį poveikį sukeliančių medžiagų yra tikrieji narkotikai. Kiti yra sparčiai garuojantys organiniai tirpikliai ir vaistai, kurie pasidaro pavojingi tada, kai vartojami netinkamai, per dideliais kiekiais arba bet kaip maišomi su kitais vaistais.

Žmonės ruko ar geria alkoholinius gėrimus norėdami atsipalaiduoti. Gydytojų išrašomi migdomieji, trankvilizatoriai (raminantieji) ir antidepresantai (depresiją pašalinantys vaistai) irgi mažina įtampą. Noras atsipalaiduoti, pamiršti rupesčius yra ir viena pagrindinių priežasčių, skatinančių vartoti draudžiamus narkotikus. Kitos priežastys gali buti smalsumas ir nuobodulys. Ypač imlūs siūlymams “patirti aštrių pajučių”, viską pamiršti, pasilinksminti yra paaugliai. Tačiau dažniausiai jie nežino, kokie pavojai slypi tokiuose siūlymuose, neįsivaizduoja, kaip greitai narkotikų vartojimas virsta labai rimta problema.

Vartojant visų rušių narkotikus gresia:

Nelaimingi atsitikimai, kurie ištinka narkotikams sutrikdžius žmogaus suvokimą ir elgesį.
Neišgydomi smegenų pažeidimai ir protinių galių nusilpimas bei psichikos ligos.
Visų kitų gyvybiškai svarbių organų – plaučių, širdies, kepenų – ligos, staigi mirtis uždusus ar nuo infarkto.
Pripratimas, tai yra priklausomybė nuo narkotikų. Narkomanai nebegali patys atsispirti poreikiui nuolat vartoti narkotikus, jų negaudami tiesiog nepajėgia gyventi. Pripratimas buna fizinis ir psichologinis. Negaunant narkotikų laužo kaulus, skauda visą kuną; šie skausmai tokie baisus, kad jų pasikartojimo narkomanas bijo labiau nei visų kitų pavojų ar nemalonumų. Tačiau kartais kunas dar pajėgia gyventi be narkotikų, bet dėl psichologinio pripratimo protas jau nepajėgia atsispirti pagundai.
Narkotikai visada susiję su mirtimi, jie patys yra vadinami baltąja mirtimi. Dažniausiai mirštama nuo per didelių narkotikų dozių, tačiau mirties priežastis gali buti ir įvairios narkomanijos sukeltos ligos bei kuno funkcijų sutrikimai.

Kitos problemos, kurias sukelia narkotikai

Asmeninės problemos: santykiai su žmonėmis gali pasidaryti labai įtempti, ypač su namiškiais ir draugais;
užuot padėję jums prisitaikyti prie gyvenimo, narkotikai gali tapti dar viena problema, kurią teks spręsti kaip ir visas kitas jusų problemas.
Teisinės problemos: nelegaliai vartodami narkotikus rizikuojate buti nubaustas didelėmis baudomis ar netgi patekti į kalėjimą;
jeigu jus areštuotų, policija užves jums bylą; vėliau tai gali trukdyti jums rasti darbą, sukelti kitų nepatogumų.
Pinigų problemos: narkotikų vartojimas – brangus užsiėmimas: įpratęs prie didelių narkotikų dozių, žmogus gali paleisti vėjais visus pinigus, kad tik pasotintų įprotį.

Kas yra kas

Marihuana yra naturalus narkotikas. Ji veikia nuotaiką, mąstymą, gali sukelti nestiprias haliucinacijas. Ypač smarkiai žaloja plaučius. Drauge su tabaku ir alkoholiu marihuana laikoma narkotiku, nuo kurio pereinama prie labai stiprių narkotikų.

Uostomieji preparatai – tai klijai, benzinas, eteris, aerozoliai, kurių garai sukelia apsinuodijimą, panašų į apsinuodijimą alkoholiu. Jie gali taip pažeisti nervų sistemą, smegenis, skrandį, kaulų čiulpus ir kepenis, kad jų nebegalima pagydyti, o per didelės garų dozės gali buti mirtinos, nes slopina kvėpavimą ir širdies veiklą.

Slopinamieji preparatai – tai slopinamieji, migdomieji, raumenis atpalaiduojantieji, raminamieji ir kiti vaistai, vadinami antihistaminais. Jie gali sukelti deguonies nepakankamumą kraujyje, dėl kurio žmogus pradeda mėlynuoti, o ypač greitai veikiantys slopinamieji preparatai gali paralyžiuoti kvėpavimą kontroliuojančią smegenų dalį ir sukelti mirtį. Labai pavojingas slopinamųjų preparatų ir alkoholio mišinys – slopinimas taip sustiprėja, kad žmogus gali prarasti sąmonę ir jos nebeatgauti.

Stimuliuojantys preparatai . Dažniausiai vartojami kokainas ir amfetaminai. Jie veikia centrinę nervų sistemą, sukelia susijaudinimą. Prie jų psichologiškai priprantama, todėl, praėjus stimuliantų poveikiui, gali prasidėti gili depresija. Kita stimuliantų vartojimo pasekmė – parų paras trunkanti nemiga ir psichozė. Stimuliantai greitina širdies veiklą, trikdo kvėpavimą, sukelia traukulius, tai gali baigtis mirtimi.

Tikrieji narkotikai slopina smegenų veiklą, sukelia malonius pojučius, stiprybės ir išskirtinumo jausmą, bet po to prasideda apatija, apima mieguistumas, sutrinka mąstymas, širdies veikla ir kvėpavimas. Narkotikai – tai opiumas, heroinas, morfinas, kodeinas. Kadangi narkotikai leidžiami švirkštais, narkomanai ypač dažnai miršta dėl įvairių kraują užkrėtusių virusų ir kraujo trombų. Narkomanės moterys gali pagimdyti vaikus deformuotomis galunėmis ar be jų, taip pat kitais deformuotais organais.

Haliucinogenai – chemikalai, iškreipiantys sugebėjimą teisingai matyti ir girdėti. Pvz., LSD sukelia nerealybės jausmą, euforiją, depresiją, haliucinacijas. Haliucinacijos gali buti nemalonios, dėl to apima baimė, prasideda nekontroliuojamo elgesio priepuoliai. Kiti haliucinogenai – “stebuklingieji grybai”, meskalinas – gali sukelti ir pykinimą bei vėmimą.

Apie narkotines ir psichotropines medžiagas anglų kalba labai išsamiai, įstatymai ir kai kurie terminai būdingi tik anglijai http://www.bbc.co.uk/switch/surgery/advice/drink_drugs/


Komentarų 6

  1. Saulė

    Gintautui

    Tau pačiam reikia pasitempti, lietuvių kalboje ir rašyti be klaidų. Matyt pabėgai iš lietuvių pamokos ir griuvėsiuose rūkei savo numylėtą kanapę.

    1. Audrius Batisa

      Sveiki Žaneta, jeigu klausiate ar gali išsivystyti priklausomybė. Atsakymas taip. Manau žmogus pats turėtų gydytojui išrašančiam vaistus paminėti jog nori nustoti vartoti medikamentus ir paklausti apie būdus

  2. Lietuvių kalba ;)

    O kažkas turėtų pasimokinti lietuvių kalbos. Ji, tarp kitko, irgi nestovi „vietoja” :D

  3. Gintautas

    Daug klaidingos informacijos. DEA is savo svetainiu issitryne dezinformacija kas liecia vaistazole kanape. Mokslas nestovi vietoja. Skaitykite paskutinius tyrimus sioja srityja ir perasykite tai kas yra pagrysta tyrimais.. Didelis atsilikimas sioja srityja, pasitemkite.

Komentuosite?