Ką alkoholis daro jūsų smegenims?

Beveik visam pasaulyje dauguma žmonių su alkoholio skoniu susipažįsta jau ankstyvame amžiuje. Vieniems užtenka pakvailioti keletą kartų, kiti sunkiai susidoroja su potraukiu svaiginančiam alkoholio poveikiui, tretiems alkoholio vartojimas tampa tiesiog neatskiriama gyvenimo dalimi. Apie alkoholio neigiamą poveikį ne vienas esame daug girdėję, ar net patyrę, tačiau vis viena, neretai numojame ranka ar ignoruojame. Kad paskatintume ryžtis dvejojančius kitokiam, blaiviam gyvenimo būdui, trumpai priminsime kaip alkoholio vartojimas veikia smegenų veiklą ir kokia patiriama žala po besaikio alkoholio vartojimo?

Klinikiniai duomenys teigia, jog beveik 50% žmonių kuriems diagnozuotas alkoholizmas pastebimi ryškūs mąstymo, bei atminties sutrikimai. Labiausiai pažeidžiamas gebėjimas planuoti į priekį, sulaikyti atsaką, mokytis ir įsidėmėti informaciją, bei dirbti su erdvine informacija.

Pastebėta, jog ilgaikis alkoholio vartojimas keičia smegenų formą bei struktūrą. Smarkiai sumažėja pilkoji ir baltoji smegenų medžiaga, ypatingai kaktinėse smegenyse, kurios ir yra atsakingos už planavimą, informacijos išlaikymą, sprendimų priėmimą, bei emocijų reguliaciją. Pokyčiai šiose smegenų srityse yra pastebimi ir skiriasi nuo negeriančių asmenų, net jei išgeriama pakankamai nedaug – iki 20 gėrimų per mėnesį.

Visumoje, yra didžiulis skirtumas kaip veikia alkoholį vartojančio ir nevartojančio žmogaus smegenys. Chroniškiems alkoholio mėgėjams prireikia daug daugiau pastangų norint įsidėmėti ką nors, kad ir visiškai nesudėtingo, pvz: telefono numerį, adresą į kurį reikia nuvykti, ar produktus kurious reikia parnešti iš parduotuvės. Manoma, jog paauglių smegenys lengviau susidoroja su žalingu alkoholio poveikiu, tačiau jei geriama nuolatos, smegenų veikla ima silpnėti nepriklausomai nuo amžiaus.

Gera žinia yra ta, jog sveikstantiems nuo alkoholizmo žmonėms, dauguma atminties ar dėmesio sutrikimų pagerėja, ypatingai per pirmąjį gydymosi mėnesį, ir per visą gydymosi laikotarpį, tol kol nepiktnaudžiaujate alkoholiu.

Norintiems išnaudoti visą savo smegenų potencialą, derėtų sumažinti alkoholio suvartojimą iki 1 gėrimo moterims, ir 2 gėrimų vyrams, per progą.

Priklausomybės ligų psichologė
Neringa Bagdonaitė


Komentuosite?