Abstinencijos gydymas (detoksikacija) – tai asmens sveikatos priežiūros paslaugos, nukreiptos į abstinencijos simptomų slopinimą medikamentais.
Abstinencijos reiškiniai kyla staiga nutraukus arba sumažinus medžiagos, nuo kurios yra susiformavusi priklausomybė, dozę.
Įstaigos teikiančios detoksikacijos paslaugas
Diagnostikos kriterijai priklausomybės nuo opioidų sindromui nustatyti
Priklausomybės nuo opioidų sindromas diagnozuojamas kuomet per pastaruosius 12 mėnesių pasireiškė 3 iš 6 nurodytų simptomų:
- stiprus troškimas arba kompulsyvus noras vartoti opioidus;
- sunku valdyti elgesį, t.y. opioidų vartojimo pradžią, pabaigą arba vartojimo intensyvumą;
- fiziologinės abstinencijos būsena, kai opioidų vartojimas buvo nutrauktas arba sumažintas, pasireiškianti būdingu abstinencijos sindromu (čiaudulys, žiovulys, ašarojimas, platūs vyzdžiai, viduriavimas, įvairūs skausmai, stiprus potraukis pavartoti opioidus, nemiga, bloga nuotaika, nerimas, dirglumas);
- tolerancijos požymiai, rodantys, kad didesnės opioidų dozės reikalingos tam, kad būtų pasiektas poveikis, kuris pradžioje buvo pasiekiamas mažesnėmis dozėmis (tolerancija opioidams gali išaugti kelis ar net keliolika kartų ir viršyti dozes, sukeliančias kvėpavimo slopinimą ir mirtį sveikam žmogui);
- visiškas nesidomėjimas alternatyviais pomėgiais ar interesais, daug laiko skiriama opioidams gauti arba vartoti, arba atsigauti nuo jos poveikio;
- opioidų vartojimas nepaisant akivaizdžių žalingų pasekmių, pvz., švirkštimo komplikacijų.
Kai kada abstinencijos būklė gali būti grėsminga gyvybei (pvz., sergant priklausomybe nuo alkoholio ar raminamųjų, migdomųjų) dėl gresiančių traukulių ar širdies-kraujagyslių sistemos sutrikimų. Kitais atvejais (pvz., priklausomybė nuo opioidų) abstinencijos reiškiniai esti nemalonūs, tačiau patys savaime nekeliantys grėsmės gyvybei.
Esant alkoholinės abstinencijos reiškinių paprastai skiriama vaistų, kurie veikia analogiškai kaip alkoholis (raminamieji), ir per keletą dienų laipsniškai mažinama vaistų dozė, atsižvelgiant į silpnėjančius abstinencijos simptomus. Abstinencijos gydymu turi užsiimti gydytojas. Papildomai kartais skiriama gerti ar lašinti į veną skysčių, vitaminų ir kita.
Opioidų sukeltiems abstinencijos reiškiniams palengvinti gali būti skiriama raminamųjų arba migdomųjų, skausmą malšinančių vaistų. Tačiau reikia atminti, kad raminamieji taip pat sukelia stiprią priklausomybę, todėl šių vaistų patartina vengti.
Kai kada skiriama opioidų kilmės medikamentų (buprenorfino, rečiau metadono), kurie neleidžia reikštis nekontroliuojamiems abstinencijos simptomams. Vėliau jų dozė mažinama per keletą ar keliolika dienų, atsižvelgiant į patiriamus abstinencijos reiškinius. Gydytojai gali skirti ir papildomų medikamentų (raminamųjų, vitaminų).
Gydytojas, skiriantis gydymą, privalo informuoti pacientą apie prieinamus abstinencijos gydymo bū- dus, kiekvieno jų teigiamas ir neigiamas savybes, sutarti dėl gydymo priemonių ir apytikrės trukmės. Sveikatos priežiūros įstaigose pacientų prašoma pasirašyti informuoto paciento sutikimo lapą, nurodantį, kad jie yra supažindinti su skiriamu gydymu ir su juo sutinka.
Kadangi asmuo abstinencijos periodu gali justi depresiją ir nerimą, labai svarbi personalo ir (ar) artimųjų parama. Abstinencijos gydymas – puiki proga tolesnio gydymo ir reabilitacijos motyvacijai. Tikslinga, kad pacientą konsultuotų socialiniai darbuotojai ir psichologai, kad jis būtų supažindintas su tolesnio gydymo galimybėmis, kurios turi atitikti asmens poreikius ir galimybes. Numatant tolesnį gydymą galima pasirinkti terapinę bendruomenę ar reabilitacijos centrą, stacionarinio arba ambulatorinio intensyviosios psichoterapijos (pvz., Minesotos) tęstinio gydymo programas, vaistų skyrimą, NA grupių lankymą, psichologo ar gydytojo konsultacijas ir kita.
Abstinencijos gydymas savaime nėra gydymas nuo priklausomybės, greičiau jo sąlyga. Abstinencijos gydymas yra tarsi vartai į tikrąjį ilgalaikį priklausomybės ligų gydymą ir atkryčių prevenciją. Vien abstinencijos gydymas neefektyvus, jei nėra tolesnio priklausomybės gydymo.
Greitoji detoksikacija – priklausomybės nuo opioidų atveju abstinencija dirbtinai sukeliama opioidų antagonistais, pvz., naltreksonu. Pacientas patiria intensyvesnius abstinencijos reiškinius, kurie yra slopinami didesnėmis raminamųjų ir pykinimą (vėmimą) slopinančių vaistų dozėmis. Greitoji detoksikacija sukelia stiprų stresą organizmui. Jos efektyvumas, palyginti su kitais abstinencijos gydymo metodais (pvz., buprenorfinu), remisijos trukmei ir kokybei neįrodytas, galimi šalutiniai reiškiniai (pvz., ūmus psichikos sutrikimas).
Pingback: #001 Detoksikacija – mitas? – Batsiuvys su batais – Masažai.
Jokios abstinencijos nuo heroino gali ir nebūti, – reikalingas kitoks požiūris į narkomaniją http://prevencija.lt/pagalbos-resursai/narkomanija-apie-priklausomybe-kitaip/